História a konštrukcia katedrály
Parížsky biskup Maurice de Sully v roku 1159 rozhodol o výstavbe katedrály. Základný kameň bol položený v roku 1163, ale miesto, kde Notre-Dame stojí slúži náboženským kultom už vyše 2000 rokov. Najprv sa začalo budovaním chóru katedrály a o 37 rokov neskôr, čiže v roku 1200 už boli dokončené chrámové lode a priečelie. Jeden z dôležitých architektov tejto katedrály bol Jean de Chelles, ktorý bol v roku 1245 poverený na výstavbu kaplniek v chrámových lodiach a v chóre. O 5 rokov neskôr boli dostavané aj dve veže zdobiace Chrám Matky Božej v Paríži, ktoré trvalo postaviť vyše 30 rokov. Po neuveriteľných 182 rokoch (r.1345) sa podarilo dokončiť celú katedrálu Notre-Dame.
Katedrála je výnimočná svojou kombináciou románskej a gotickej architektúry, ktorú obdivujú ľudia po celom svete. Jej masívne priečelie delia piliere na tri rôzne časti, vodorovne sú rozdelené na dve galérie. V spodnej galérii katedrály sa nachádzajú tri impozantné hlboké portály. Portál Svätej Anny, portál Posledného súdu a portál Svätej Panny Márie. V galérii nad nimi sa nachádza 28 sôch králov Izraela a Judey.
Stredná časť nad sochami obsahuje dve impozantné okná, ktoré susedia s ružicovým oknom s priemerom približne desať metrov. Toto okno trvalo postaviť až 5 rokov v rokoch 1220 - 1225. Stredný pás je zdobený sochou Madony s dieťaťom v náručí a sochami Adama a Evy popri nej. Nad nimi sa nachádza spojnica medzi dvoma vežami, ktoré neboli nikdy dokončené, no aj bez svojej špičky zobraujú typickú siluetu známej katedrály.
Miesto politických a náboženských udalostí
Notre-Dame bolo a stále je miestom rôznych udalostí, ktoré sa odohrávali viac v dávnej minulosti než v modernej dobe. V roku 1302 sem Filip IV. Pekný zvolal svoje generálne stavy kvôli presadeniu vlastnej politiky. Prebiehali tam korunovácie kráľov, napríklad Márie Stuartovny.
V katedrále sa tiež v roku 1572 odohrávala zvláštna svadba Margaréty z Valois a Henricha IV. Zatiaľ čo Margaréta z Valois stála pri oltári, jej ženích musel zostať vo dverách katedrály, keďže Margaréta bola rímska katolíčka a Henrich IV. bol hugenot. Preto vtedajší pápež, gregor XIII. zamietol výnimku pre vstup Henricha IV. do katedrály, tak miesto ženícha stál pri oltári brat Margaréty, František z Anjou. Kontroverzné časy...
Zničené steny a rozbité sochy
Počas Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1793 bola katedrála zničená a vyrabovaná a drahé kovy na oltároch boli roztopené. Všetkým 28 sochám biblických kráľov na priečelí budovy bola useknutá hlava, pretože si ich extrémisti pomýlili za kráľov francúzskych.
Po revolúcii sa katedrála nachádzala v žalostnom stave, zbúrané steny clonili tapisérie, okná a vitráže boli vytlčené. Chvílu sa uvažovalo o kompletnom zničení stavby. Do osudu katedrály však zasiahol svetoznámy spisovateľ Victor Hugo s jeho románom Chrám Matky Božej v Paríži publikovaný v roku 1831. Toto jedinečné dielo sa zaslúžilo o záchranu zničenej pamiatky, lebo sa vďaka nemu podarilo vyvolať záujem o jej osud a pomocou verejnej zbierky vyzbierať peniaze na jej obnovu.
Požiar katedrály Notre-Dame
Dňa 15. apríla 2019 zasiahla svet šokujúca správa. V 18:50 SELČ(stredoeurópsky letný čas) vypukol v strešnej časti masívny požiar. Vyše 400 hasičov sa podielalo na jeho uhasení. Našťastie pri požiari nikto nezomrel, dvaja policajti a jeden hasič utrpeli ľahké zranenia. Požiar sa našťastie podarilo nadobro uhasiť o 3:30 SELČ nasledujúceho dňa. Príčina požiaru zatiaľ nebola určená. Predpokladá sa, že by mohla súvisieť s prebiehajúcou rekonštrukciou budovy. Už v roku 2016 špecialisti pri kontrole upozorňovali na možný vznik požiaru, kvôli množstvu prachu v katedrále, kvôli starým presušeným trámom, starému elektrickému vedeniu alebo nedostatočnému protipožiarnemu zabezpečeniu.
Celá strecha chrámovej lode bola zničená. Pri požiari sa však poškodili taktiež vnútorné časti katedrály, najmä po tom ako sa zrútila veža sanktusník, ktorá prerazila celé jedno pole krížovej klenby a časť klenieb v zadnej časti chrámu. Ľudia po celom svete, svetoví lídri aj slovenskí poslanci súcitili s touto obrovskou tragédiou a darovali peniaze na opravu katedrály Notre-Dame. Celkovo bolo vyzbieraných okolo 1 miliardy € od rôznych firiem, najbohatších rodín vo Francúzku a miest.
Na záver tu máme niekoľko faktov o Chráme Matky Božej v Paríži
1. Na stavbe Notre-Dame sa nepodieľali otroci ani trestanci ako si mnohí myslia. Cirkev si najímala skutočných remeselníkov a platila im poväčšine muštom lebo nemali dostatok peňazí na zaplatenie všetkým robotníkom.
2.Všetky zvony na katedrále majú svoje mená. Hlavným z nich je Emmanuel a váži neskutočných 13 ton. Ostatné sa volajú napríklad Marcel, Gabriel, Marie alebo Denis.
3. Pred veľmi navštvevovanou pamiatkou sa nachádza tzv. bod nula. Z bodu nula sa merajú všetky vzdialenosti Paríža od iných francúzskych miest alebo pamiatok, ktoré sa uvádzajú v oficiálnych dokumentoch.
4. V katedrále sa taktiež nachádza veľmi vzácna relikvia - tŕňova koruna, ktorú mal údajne Ježiš na hlave počas jeho ukrižovania. Počas požiaru ju zachránil známy francúzsky kňaz, ktorý je súčasťou tímu parížskych hasičov.
5. V katedrále sa nachádza najvyšší a najväčší organ vo Francúzsku. Skladá až z 8000 píšťal, každá z nich vydáva ojedinelý zvuk. Predstavitelia Notre Dame sa obávajú, že by ho dym a voda z hasenia mohli výrazne poškodiť.
6. V streche katedrály pred požiarom žilo vyše 200 000 včiel, ktoré pochádzali z troch vzácnych druhov. Ich chovom v katedrále chceli vzdať úctu tomuto potrebnému hmyzu, ktorý je veľmi dôležitý pre takmer akýkoľvek život na Zemi. Našťastie sa ich počas požiaru podarilo akoby zázrakom ochrániť a väčšine z nich sa nič nestalo.
7. Dve najväčšie veže kostola sa môžu zdať, že sú uplne identické. No keď sa na ne pozorne pozriete, všimnete si, že severná je väčšia a nie sú teda dokonalými kópiami.